LOGIKA

www.logika.psychologiczne.org

MENU


Prace magisterskie i licencjackie - jak zacząć pisanie?

Pracy pozostać umieszczone

Pisanie pracy licencjackiej większość studentów rozpoczyna dopiero w okolicach połowy trzeciego roku, choć część postanawia już nieco wcześniej poczynić pewne przygotowania. W rzeczywistości to właśnie te przygotowania pochłaniają większość czasu. Jeżeli w pracy mają zostać umieszczone wyniki badań, teksty źródłowe itp., to po prostu trzeba zakasać rękawy i albo samemu przeprowadzić testy, albo do nich dotrzeć.

Sytuacjach są krótsze troszkę

Na napisanie licencjatu z reguły zatem jest mniej czasu niż na prace magisterskie, jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że te pierwsze zwykle wymagają nieco mniejszego zaangażowania. Przeważnie są krótsze i mają nieco łatwiejszą tematykę, więc mniejsza ilość czasu i tak w zupełności wystarcza. Sumienne gromadzenie materiałów powoduje, że stopniowo układamy sobie w myślach plan pracy.

Dlaczego dalszym ciągu etap przygotowań

Dzięki temu siadając do pisania, tak naprawdę wystarczy kilka tygodni, żeby na spokojnie napisać o wszystkim, co sobie założyliśmy. Dlaczego jeszcze etap przygotowań jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że pozwala powiększyć bibliografię. Często cytowanie, powoływanie się na autorytety w danej dziedzinie pozwala również nieco rozbudować naszą pracę pod względem objętości, a także wartości merytorycznej.

Odwrót, wstawiając przykład wykres

Nie należy rezygnować z urozmaicania tekstu. Właśnie dlatego, tam gdzie to możliwe warto wstawiać zdjęcia, wykresy, tabele i inne grafiki, które obrazują to, o czym piszemy. I odwrotnie, wstawiając na przykład wykres dotyczący badań, które sami przeprowadziliśmy, trzeba go w miarę możliwości na bieżąco komentować. Kiedy już zaczniemy, pisanie przebiega szybko, a prace magisterskie i ich tworzenie w przyszłości staje się łatwiejsze.

  www.psychologiczne.org